רשלנות רפואית בהריון ולידה

בתחום הרשלנות הרפואית, ישנם מקרים רבים של מתן טיפול רשלני בהריון ולידה. הדבר בא לידי ביטוי באופנים שונים, החל מרשלנות בטיפולי פוריות וייעוץ גנטי וכלה באבחון של בעיות רפואיות, בחירה שגויה בשיטת הלידה ומעקב רפואי רשלני.

מהי רשלנות רפואית?

לכל הליך רפואי ישנו סטנדרט טיפול מקובל, פרוטוקול רפואי אשר יש למלא אחריו ומטרתו היא לוודא כי כל מטופל זוכה לטיפול רפואי מקצועי. חריגה מסטנדרט הטיפול הסביר אשר גרמה למטופל לנזק פיזי ממשי, נזק אשר לא היה מתרחש לולא אותו מחדל, מהווה רשלנות רפואית.

זו יכולה להתרחש בכל סוג של טיפול רפואי ולמרבה הצער, לא מעט מן המקרים מתרחשים בעת הריון ולידה. עת שנגרם למטופלת ו/או לעובר נזק כתוצאה מרשלנות רפואית, נוצרת עילה תביעה נזיקית, במסגרתה ניתן לפנות לבית המשפט ולדרוש פיצוי כספי בגין כל הנזקים שנגרמו בשל הטיפול הרשלני.

טיפולי פוריות

שיעור גבוה של הילדים בישראל באים לעולם באמצעות הליך הפריה וזהו אמצעי מבורך המסייע לזוגות עם קשיים בפריון להגשים את חלומם ולהביא ילד לעולם. אולם לצד ההצלחה הרבה בתחום זה, ישנם גם מקרים מצערים של רשלנות רפואית בטיפולי פוריות.

התוצאה יכולה להיות עיכוב מהותי בכניסה להריון ובמקרים קיצוניים, אובדן הסיכוי להרות. הסיבה לכך נעוצה בדרך כלל באחד משני אלו: בחירה לא נכונה בשיטת הטיפול, למשל ביצוע שלב מקדמי של הזרעה, היכן שלחץ הזמן בשל גיל האישה דורש לפנות מיד לדרך של הפרייה. במקרים אחרים, שיטת הטיפול הייתה נכונה אך ביצועה היה רשלני, למשל, בשל העדר מיומנות מספקת של הרופא.

ייעוץ גנטי רשלני

חלק מרכזי מהטיפול הרפואי שניתן בשלב ההריון הוא ייעוץ גנטי, שמטרתו לאתר לפני ההריון ובמהלכו קיומם של מומים או תסמונות גנטיות אשר יכולים לפגוע בבריאות העובר, באיכות חייו ולעיתים למרבה הצער, אף להביא לפטירה מוקדמת. מחדל להפנות את בני הזוג, במקרים הנדרשים, לייעוץ גנטי, או מתן ייעוץ לוקה בחסר, יכולים לגרום לנזק חמור ביותר להורים ולעובר, לרבות הולדה בעוולה. מצב שבו לו ידעו ההורים על קיומו של מום או מחלה בעובר, או הסיכוי להיווצרותו, היו בוחרים שלא להיכנס להריון, או להפסיקו במידה ונקלט בהריון.

רשלנות באבחון

חלק ניכר מן המקרים של רשלנות רפואית בהריון ולידה, מקורם ברשלנות באבחון: העדר אבחון, אבחון שגוי או אבחון מאוחר של ליקוי רפואי אצל האישה ו/או העובר. בכל אחד מן המצבים הללו, התוצאה היא זהה: המטופלת אינה מקבלת טיפול מתאים ומצבה עלול להחמיר, תוך סיכון בריאותה ובריאות העובר.

הדבר מקבל משנה תוקף עת שמדובר על מחלה בהריון אשר אבחון מוקדם שלה הוא קריטי, למשל סכרת הריון. כאשר בעיה זו מאובחנת בשלב מאוחר, המטופלת נמצאת בסכנה בין היתר של רעלת הריון ולידה מוקדמת. רשלנות באבחון בעת הלידה יכולה לבוא לידי ביטוי בין היתר באי אבחון של מצוקה של העובר ובכך לגרום לו לנזק בלתי הפיך, כגון שיתוק מוחין או מגבלות מוטוריות קשות ובמקרים טרגיים אף למוות.

רשלנות בלידה

מתן טיפול רפואי רשלני במהלך הלידה יכול לבוא לידי ביטוי בדרכים שונות, החל מבחירה לא נכונה בשיטת הלידה וכלה בביצוע הלידה עצמה באופן רשלני. בחירת שיטת הלידה מתבססת על מצבו של העובר, כמו גם על גילה של היולדת ומצבה הרפואי וכן על ההעדפה האישית שלה, ככל שהדבר מתאפשר.

כאשר הרופא המיילד מחליט על שיטת לידה שאינה מתאימה לנסיבות המקרה, הוא עלול לגרום לנזק חמור לעובר, לרבות חוסר חמצן, נזק מוחי, מגבלה מוטורית וכיו"ב. רשלנות רפואית בביצוע הלידה, יכולה לנבוע מסיבות שונות, כגון העדר ניסיון מקצועי של המיילד.

מעקב רפואי רשלני

לניהול מעקב אחר מצבם של האישה והעובר, חלק מרכזי מסטנדרט הטיפול הסביר ומחדל לבצעו יכול לגרום לנזקים חמורים מאוד. במהלך ההריון, על הרופא המטפל לזמן את המטופלת לפגישות מעקב ולהפנותה לבדיקות המתאימות. אי הקפדה על אלו יכולה למנוע אבחון של בעיה רפואית אצל המטופלת או העובר ולהביא להחמרה במצבם.

כמו כן, ישנם מקרים בהם אי ניהול מעקב רפואי תקין מונע אבחנה של מצב הדורש לשנות את הגדרת ההריון, מהריון רגיל להריון בסיכון גבוה, הדורש מעקב צמוד יותר לשם שמירה על בריאות העובר. למעקב הרפואי יש כמובן חשיבות רבה מאוד גם בעת הלידה ולאחריה. על הצוות המטפל לוודא כי היולדת חשה בטוב ואם היא מתלוננת על תופעות או כאבים, יש להיות קשובים לה ולבצע את בדיקות המעקב המתאימות.

מאמרים נוספים

רשלנות רפואית עקב אי זיהוי ריבוי מי שפיר

העובר גדל בתוך מי שפיר שמכילים חומרים חיוניים להתפתחותו ומגינים עליו מפני חבלות ומפגעים, וגם שומרים על חום גופו. מירשלנות רפואית בשל אי זיהוי ריבוי מי שפיר השפיר הם נוזל שנמצא בתוך שק ברחם. בתוך מי שפיר העובר יכול לנוע ולפתח את השרירים והמפרקים. המשך…

רשלנות רפואית בהריון – איך מוכיחים?

ישנם מקרים רבים של רשלנות רפואית בהריון, הגורמים למטופלת ו/או לעובר לנזקים פיזיים משמעותיים ולעיתים אף טרגיים. לשם קבלת פיצוי כספי בגין אותם נזקים על המטופלת להגיש תביעת רשלנות רפואית ולהוכיח כי הטיפול שניתן לה סטה מסטנדרט הטיפול הסביר, כי נגרם נזק פיזי ממשי וכי נזק זה הנו תוצאה של התנהגות המטפל. האמצעי המרכזי להוכחת רשלנות רפואית הוא חוות דעת של מומחה רפואי. המשך…

רשלנות רפואית בסוכרת הריון

רשלנות רפואית בסוכרת הריוןסוכרת הריון היא תופעה האופיינית להריון בלבד ונחשבת שכיחה יחסית ומשפיעה על 4-10% מן הנשים ההרות. כאשר ישנה סוכרת הריון שלא מטופלת כפי שצריך עלולים להתפתח סיבוכים העלולים לפגוע בבריאות האישה עצמה וגם ביילוד ובתהליך הלידה. המשך…

דילוג לתוכן