רשלנות רפואית בלידת תאומים

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

רשלנות רפואית בלידת תאומים

רשלנות רפואית בלידת תאומיםלידת תאומים מתרחשת בעיקר לאחר טיפולי פוריות והפריות מבחנה. בבדיקות דם ובבדיקות אולטרסאונד ניתן לדעת מראש אם מדובר בהריון רב עוברים. חשוב מאוד להיות במעקב צמוד ולבצע את כל בדיקות האולטרא סאונד מי השפיר וסקירת מערכות מורחבת ולוודא שהעוברים מתפתחים.

היה ומתרחשת רשלנות רפואית בכל הקשור להתנהלות ההיריון באופן לא תקין, עלולים להיגרם נזקים בלתי הפיכים ליולדת ולעוברים.

הסיכונים בלידת תאומים

לידה שיש בה יותר מעובר אחד, יכולה להיות מסובכת ומרכבת יותר. מדובר בפרוצדורה רפואית מורכבת מהרגיל שעלולה  להסתיים בנזקים בלתי הפיכים לעוברים ו/או לאם וגם חלילה במות אחד העוברים בשל רשלנות רפואית.

לידה מוקדמת היא מצב מוכר ושכיח כשיש יותר מעובר אחד. לידה מוקדמת היא לידה של תינוקות עם משקל נמוך מאוד שריאותיהם אינם מפותחים והם אינם יכולים לנשום בכוחות עצמם. כדי למנוע לידע מוקדמת שבה העובר נולד במשקל נמוך מאוד הצוות הרפואי צריך לדאוג לעכב את הלידה ככל שניתן, ולתת לאישה טיפול להתפתחות הריאות של העוברים.

הפרדות השליה – מתרחשת יותר בהריון מרובה עוברים, מה שעלול להביא למותו של עובר או ללידה מוקדמת.

תסמונת התאום הנעלם – מתרחשת כאשר עובר אחד מפסיק להתפתח. הריון עם תאומים בדרך כלל קצר יותר והלידה היא מוקדמת. יש סיכון ללידת פגים או עוברים שסובלים ממומים כמו שיתוק מוחין וכולי, ולעיתים חלילה גם ללידת עובר מת.

רעלת הריון, סוכרת, מי שפיר עודפים – אילו סיבוכים שעלולים להתרחש בהריון רב עוברים.

מתי מתרחשת רשלנות רפואית בלידה מרובת עוברים  ?

צוות מתאים בחדר הלידה

בהריון רב עוברים נדרש שיהיה צוות מורכב ומורחב  בחדר הלידה. בין היתר נדרשות שני מיילדות או רופא מומחה בלידה, רופא מרדים, רופא ילדים – הכל כדי לתת מענה לכל בעיה שתתעורר או לכל סיבוך. כאשר אין צוות רפואי מורכב בלידת תאומים ומרחש נזק בלתי הפיך, מדובר ברשלנות רפואית. הרופא המיילד צריך להיות מנוסה ומיומן.

העדר קבלת הסכמה מדעת לניתוח קיסרי או ללידה מכשירנית

הרופא חייב להודיע ליולדת על הצורך בלידה קיסרית או מכשירנית ולקבל את ההסכמה שלה לכך בכתב. כל מחדל בנוגע לכך מהווה רשלנות רפואית. ההסכמה של האישה מוכיחה שהיא מודעת לסיכונים ולסיכויים שכרוכים בלידה כזו, קיבלה את כל המידע הנדרש, ומסכימה לשיטת הלידה שהוצעה לה.

אופן הלידה

הרופא קובע את אופן  הלידה על פי שיקול דעתו המקצועית. מאחר בלידת תאומים יש סיכונים, בוחרים בדרך כלל בניתוח קיסרי . צריך לקחת בחשבון גם את מנח העובר שקובע את אופן הלידה. אם העוברים במנח ראש יעדיפו לידה ואגינלית. מנח צד או מנח עכוז דורש לידה קיסרית. לפעמים יש צורך להפריד בין העוברים אחד מיילדים בלידה רגילה והשני בלידה קיסרית. אם מתרחש נזק כתוצאה מבחירה של אופן לידה שאינה מתאימה יתכן ומדובר ברשלנות רפואית.

מהפסיקה: דחיית תביעה בעילת רשלנות רפואית בלידת תאומים

בית המשפט המחוזי דחה תביעה בעילת רשלנות רפואית שהוגשה על ידי הורים ובנם, במסגרתה נטען כי במהלך לידת תאומים נגרמו לאחד העוברים נזקים בלתי הפיכים.

במקרה הנדון עובר אחד היה במצב ראש והשני במצג עכוז. את העובר הראשון יילדו הרופאים בבית החולים זיו באמצעות לידת ואקום, ואת העובר השני הוחלט ליילד בלידה קיסרית. היולדת הועברה במעלית לחדר ניתוח שהיה ממוקם מספר קומות מתחת לחדר הלידה, ושם בוצע הניתוח הקיסרי. נולד ילד ללא דופק שעבר החייאה בטיפול נמרץ. אחרי תקופה מסויימת הסתבר שהוא סובל מחולשה בצד ימין, מפיגור שכלי, ונכויות שונות.

התובעים טענו שהנכויות נובעות ממצוקה ועיכוב בהוצאת העובר השני מהרחם, מאחר ולא העבירו בזמן את האישה לחדר ניתוח והעובר נקלע למצוקה.

בית המשפט דחה את התביעה וקבע, שבמקרה הנדון הצוות נקט באמצעים נכונים כדי להעביר את האישה לניתוח. את האחריות בודקים לפי הנתונים שהיו בפני הצוות הרפואי. במקרה הנ"ל בקבלת ההחלטות של הצוות לא נפל דופי. התובעים לא הוכיחו שהנכויות נגרמו בשל הלידה, ולא הוכח שיש קשר סיבתי בין הפגיעה המוחית, ובין העיכוב בהורדה לחדר ניתוח לצורך ביצוע ניתוח קיסרי.

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן