רשלנות רפואית – אי גילוי של ההיריון

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

אי גילוי מוקדם של ההריון

אי גילוי מוקדם של ההריוןרשלנות רפואית היא אי עמידה בסטנדרט של טיפול רפואי סביר. מדובר בהפרה של חובת הזהירות החלה על הרופא או הצוות הרפואי כלפי המטופל שגורמת לנזק.

כדי לטעון לרשלנות רפואית נדרשים התובעים להוכיח קיומה של חובת זהירות, הפרת חובת הזהירות, נזק, וקשר סיבתי בין הנזק למעשה הרשלני. התביעה היא לפצות את מי שנפגע בשל הנזק.

רשלנות רפואית בהריון יכולה להיות בין היתר גם מחדל באבחון או הטיפול, אבחון מאוחר, או אבחון שגוי של בעיות רפואיות אצל היולדת או העובר, ובין היתר כאשר לא מגלים מום בעובר ונולד יילוד שסובל ממחלה. כשל נוסף יכול להיות כאשר מדובר בהריון לא תקין, או הריון בסיכון גבוה, שאינו מטופל כראוי, או שההיריון לא התגלה במועד ונגרם בשל כך נזק לעובר או לאישה.

מעקב של בדיקות לפני כניסה להריון

בטרם תכנון של הריון, ממליצים לפעמים לאישה לבצע ברור רפואי ובין היתר בדיקות שגרתיות ואחרות. מדובר בעיקר במצבים בהם ידועה מחלה כרונית, טיפול תרופתי קבוע שהאישה נוטלת, או שיש לה עבר רפואי של הריונות כושלים.

כאשר לא מגלים את הבעיות הרפואית שקיימות ברקע, עלול הדבר להשפיע על ההיריון ולפגוע בו. אי גילוי של ההיריון במקרה שקיימת ברקע מחלה כרונית או רקע רפואי ספציפי שדורש התייחסות מיוחדת, עלול לפגום במעקב אחרי ההיריון ובבריאות העובר. מדובר בהפרת חובת הזהירות וסטייה מסטנדרט מקובל שעלול לגרום לנזקים לאישה ולעובר.

אי נטילת חומצה פולית בשל אי גילוי ההריון

חשוב ומומלץ לקחת חומצה פולית עוד לפני ההיריון וגם במהלך כל ההיריון ובעיקר בתחילתו – במשך 3 חודשים ראשונים. בשליש הראשון של ההיריון מתפתחים ונוצרים האברים של העובר . אם לא לוקחים חומצה פולים עולם הסיכונים למומים במערכת העצבים של העובר וכן סיכון לאנמיה אצל האישה. לפיכך, אי גילוי של ההיריון יכול לגרום לכך שהאישה לא תיקח חומצה פולית בזמן, תוספת שהיא חשובה לבריאותו והתפתחותו התקינה של העובר.

אי גילוי של הריון בסיכון גבוה

כאשר מדובר במצב של הריון בסיכון גבוה, ובין היתר בסוכרת הריון, או ברעלת הריון שמתפתחת, ברור שאי גילוי ההריון במועד, פוגע במעקב המיוחד שנדרש במצבים כאילו, ועלול כמובן לגרום לנזקים לעובר. התוצאה עלולה להיות מחלות, נזקים מוחיים, נכויות, או חלילה פטירה של העובר.

החלטה בענין הפסקת ההריון

אם ההיריון לא מתגלה, עלולים להחמיץ את האפשרות לסיים את ההריון במקרה שנודע על בעיה בהתפתחות היילוד, או על בעיה גנטית כלשהי. בני הזוג לא יספיקו לקבל החלטה בעניין הפסקת היריון יזומה. איחור בגילוי ההיריון אינו מונע הולדה בעוולה.

איחור בגילוי בעיות רפואיות

איחור בגילוי ההיריון עלול לגרור תוצאות לא טובות כמו איחור בגילוי בעיות רפואיות כמו מצוקה של העובר, מנח העובר וגודלו, התפתחות תקינה של העובר וכולי. כאשר נותנים למצבים אילו טיפול במועד מונעים הסתבכות והתדרדרות רפואית של העובר לכדי נכויות ומומים . התביעה במקרים כאילו תתמקד בטענה, שלו היו מגלים את הבעיה הרפואית בזמן ניתן היה להציל את הילוד. איחור בגילוי ההריון מקשה על חישוב גיל ההריון ועל תכנון הלידה.

החמצה של בדיקות ראשוניות

כאשר לא מגלים את ההיריון, מחמיצים ביצוען של בדיקות קריטיות במהלך התחלת ההיריון. מדובר בבדיקות דם חשובות (למשל בדיקת בטא) המעידות על התפתחות הריון תקין והתקדמותו (רמת ההורמון בדם שכמותו העולה מעידה על אופן התקדמות ההיריון), או בהמשך אפילו בדיקות שמגלות מומים בעובר כבר בשלבים ראשונים של ההיריון.

אי גילוי ההיריון או גילוי מאוחר שלו, עלול לגרום לאיחור בביצוע בדיקות חשובות בשלבים הראשוניים של ההיריון, שהן חלק חשוב במעקב אחרי בריאות העובר והאם.

מהפסיקה :אי גילוי הריון בזמן גרם להפלה

מדובר במקרה שבו רופא החדיר לגופה של מטופלת התקן תוך רחמי, ללא בדיקה וידיעה שהיא בהריון. במצבים כאילו צפוי נזק להריון ולעובר, ולפיכך היא נאלצה לעבור הפלה.

בית המשפט קבע שבמקרה זה מדובר בהתרשלות של הרופא, שלא התנהל כפי שנדרש שרופא סביר יתנהל, מאחר ולא בדק מראש ולפני החדרת ההתקן, אם האישה הרה, ואם ניתן להתקין בגופה התקן תוך רחמי. בית המשפט פסק לתובעת פיצויים בשל כאב וסבל ועוגמת נפש.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

רשלנות רפואית בהריון – איך מוכיחים?

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב כתבו לנו

דילוג לתוכן